North West Province Golf Union

     

Junior News

JUNIOR NEWS

The golf scene in North West has been busy with numerous results of events:

Junior Open Results were as follows:

U/19

Gross

1st                    Ray Janse van Rensburg (MooiNooi)

2nd                   Charles Pieterse (Potchefstroom/parys)

Nett

1st                    Divan de Beer (Potchefstroom)

2nd                   Tshimillo Mapefane (Pecanwood)

U/17

Gross

1st                    Danie de Waal (Magalies Park)

2nd                   Marnus du Toit (Pecanwood)

Nett

1st                    Tristan Kruger (Rustenburg)

2nd                   J  Mostert

U/15

Gross

1st                    Divan Mostert (Klerksdorp)

2nd                   Stefan Kruger (Rustenburg)

Nett

1st                    T   Ndibi (Seasons)

2nd                   Divan Visagie (Klerksdorp)

U/13

Gross

1st                    Luc Gavagnin (Pecanwood)

2nd                   Ockert Brits (Potchefstroom/Carltonville)

Nett

1st                    Jordan Goosen (MooiNooi)

2nd                   Janko van der Merwe( Magalies Park)

U/11

Gross

1st                    Luan Vermeulen (Klerksdorp)

2nd                   Ian Bezuidenhout (MooiNooi)

Nett

1st                    Ruan Els (Rustenburg)

2nd                   O Moemise (Seasons)

Girls

Gross

1st                    Zelane Wessels (Rustenburg)

2nd                   Olebogang Matshobela (Seasons)

Nett

1st                    L Aphane (Seasons)

2nd                   P Makhunga (Seasons)

Guppies

1st                    Thabang Esterhuizen(Seasons)

2nd                   Z Ndibi(Seasons)

3rd                   Alyssi  Goosen(MooiNooi)

4th                   J Barker (Seasons)

 

Lost City Junior Open:

Oliver Goldhill (Pecanwood) was the overall winner of the day with Charles Pieterse (Potchefstroom/ Parys) runner up in the U/19 section, whilst Jonathan Krugel(Rustenburg ) and Dantes Viljoen (Seasons) were joint nett winners. Zelane Wessels (Rustenburg) also made a hole –in -one

OLIVER GOLDHILL OVERALL WINNER LOST CITY JUNIOT OPNE 1

Oliver Goldhill

 

Other results were:

U/17

Gross 

1st                    Jaco Anderson (Klerksdorp)

2nd                   Danie de Waal(Magalies Park)

Nett

1st                    Thapelo Maichotlo (Klerksdorp)

2nd                   Heinrich Strauss (Pecanwood)

 

JACO ANDERSON AND DIVAN MOSTERT 1

Jaco Anderson and Divan Mostert

 

U/15

Gross

1st                    Divan Mostert (Klerksdorp)

2nd                   Jean-Pierre Jordaan (Copperleaf)

Nett

1st                    Rhynie Viljoen (Seasons)

2nd                   Bartlo herbst (Seasons)

U/13

Gross

1st                    Rorisang Nkosi (Pecanwood)

2nd                   Nicholas Lewis (Sun City)

U/11

Gross

1st                    Ruan Els (Rustenburg)

Nett

1st                    Ian Bezuidenhout (Rustenburg)

Girls

Gross

1st                    Zelane Wessels (Rustenburg)

2nd                   Cheslyn Jacobs (Carltonville)

Nett

1st                    Olebogeng Matshobela (Seasons)

2nd                   L Aphane (Seasons)

 

ZELANE WESSELS GIRLS SECTION 1

Zelanie Wessels

 

The following upcoming events are not to be missed:

9 September              North West Interschool’s Challenge (High & Primary Schools)

10 September            Leopard Park Junior Open

17 September            Orkney Junior Open

Alyssi Goosen and Charles Pieterse 1

Alyssi Goosen and Charles Pieterse